Zamknij menu
17 lipca 2023|czas trwania nagrania:18 min. 16 s

Julia Zakrocka o Przełamywaniu Barier i projektowaniu z pasją.

Julia Zakrocka

W tym odcinku podcastu Piotrek Źrołka rozmawia z Julią Zakrocką, projektantką, współtwórczynią Unbounded Way i graficzką. Julia opowiada o swoim doświadczeniu jako osoba poruszająca się na wózku elektrycznym oraz o technologiach, które pomagają jej w codziennym życiu. Opisuje również różne stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnościami, które często irytują ją. Julia podkreśla, że osoby z niepełnosprawnościami są tak samo różnorodne jak inni ludzie i chciałaby, aby były traktowane jak każda inna osoba. Zapraszamy do słuchania.

Zdjęcie autorstwa Jonathan VelasquezOtwórz odnośnik w nowym oknie

Piotr Zrolka (00:00)

Cześć, cześć, cześć, z tej strony Piotrek Źrołka, witajcie w podcaście A11Y. Dzisiaj moim gościem jest Julia Zakrocka, projektantka, współtwórczyni Unbounded Way i graficzka. Cześć Julia!

 

Julia Zakrocka (00:10)

Cześć!

 

Julia Zakrocka (00:16)

Cześć, cześć!

 

Piotr Zrolka (00:18)

Julia, może tak na początek mogłabyś opowiedzieć nam o sobie?

 

Julia Zakrocka (00:23)

Jasne, ja jestem właśnie projektantką z wykształcenia. Ukończyłam grafikę na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu. Tudzież mieszkam i również jestem osobą z niepełnosprawnością. Na tym głównie skupiam się w moich projektach, aby były one dostępne oraz też działam aktywistycznie na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

 

Piotr Zrolka (00:49)

Super. Przed rozpoczęciem podcastu rozmawialiśmy troszkę o wózkach i powiedziałaś, że tak naprawdę istnieje podział na wózki. Czy mogłabyś powiedzieć troszeczkę więcej dla nas, jakich słuchaczy, jakie wózki istnieją na rynku i na jakim ty wózku się poruszasz na co dzień?

 

Julia Zakrocka (01:13)

Jasne, pewnie wózek, który nasi słuchacze najbardziej kojarzą taką nazwę to wózek inwalidzki i jest to taki wózek taki szpitalny, który kojarzymy gdzieś tam ze wszystkich seriali i najczęściej właśnie na naszych korytarzach. Ale ogólnie osoby z niepełnosprawnościami najczęściej jeżeli proszają się o wózku to korzystają z wózków aktywnych, czyli z wózków, które są takie…

 

Piotr Zrolka (01:26)

Mhm.

 

Julia Zakrocka (01:41)

używane przez nas ręcznie i z wózków elektrycznych. Ja właśnie korzystam z wózka elektrycznego i to, czym się te wózki różnią od takiego wózka inwalidzkiego, to to, że są specjalnie pod nas stworzone, są kastomizowane i zazwyczaj kosztują bardzo dużo pieniędzy, ale możemy z nich korzystać przez wiele godzin dziennie.

 

Piotr Zrolka (01:43)

Mhm.

 

Julia Zakrocka (02:10)

i przez to, że są po prostu idealnie pod nas skrojone. No i wózek elektryczny, jak sama nazwa wskazuje, jest po prostu napędzany elektrycznie i jego cecha to to, że jest duży, ciężki, ale też funkcjonalny dla osób, które mają np. niesprawne ręce, tak jak ja.

 

Piotr Zrolka (02:31)

Super, a czyli wielkie dzięki za to wyjaśnienie, bo przeznam szczerze, że przed tą audycją byłem troszeczkę nieświadomy, więc to jest fantastyczne, że przy każdej okazji możemy nabywać jakiejś nowej wiedzy i teraz z całą pewnością będę już rozróżniał trzy typy wózków, więc wielkie dzięki za wytłumaczenie. Bilię, powiedziałaś, że jeździsz na wózku, jesteś też osobą z niepełnosprawnością.

 

Julia Zakrocka (02:50)

He he.

 

Julia Zakrocka (02:54)

Tak.

 

Piotr Zrolka (03:01)

Jak technologie lub inne urządzenia pomagają Ci w codziennym życiu? Jak egzystujesz tak naprawdę jako osoba? Bo wspomniałaś, że jesteś graficzką, jesteś projektantką, realizujesz fantastyczne projekty, jesteś też współtwórczynią Ambounded Way, czyli serwisu, które ma pomóc, czy usługi, która ma pomóc gastronomii tworzyć bardziej dostępne miejsca.

 

A jak ty właśnie korzystasz z tej technologii? Jak ta technologia pomaga tobie?

 

Julia Zakrocka (03:34)

To ja korzystam w sumie z technologii, która nie jest do końca przeznaczona dla osób z niepełnosprawnościami i ja ją gdzieś tam przystosowałam do swoich potrzeb, ponieważ to jest bardzo specyficzne, gdzie stałam do mnie, ja obsługuję komputer, telefon i ogólnie wszystkie takie sprzęty elektroniczne, cyfrowe, z ustami,

 

Piotr Zrolka (04:01)

Mhm.

 

Julia Zakrocka (04:03)

co dzień, żeby używać komputera korzystałam z podłączonego tabletu graficznego i to się w ogóle zmieniło na przestrzeni lat. Jako, jak byłam młodsza to korzystałam z myszki, takiej podstawki pod rękę, ale ze względu na to, że gdzieś tam moje możliwości się zmieniły, to w pewnym momencie po prostu szukałam jakiegoś innego rozwiązania.

 

Piotr Zrolka (04:10)

Mhm.

 

Julia Zakrocka (04:32)

I tak naprawdę szukając rozwiązania, dzięki którym jeszcze wtedy nie było jeszcze wtedy nie było tabletów graficznych, takie jak iPady, na których można porysować, ale ja gdzieś tam znalazłam właśnie jeszcze na jakichś wcześniejszych wersjach Photoshopa, że można tworzyć tworzyć jakieś tam artystyczne rzeczy właśnie za pomocą pierwszych tabletów graficznych. To stwierdziłam, że.

 

Piotr Zrolka (04:39)

Mhm.

 

Julia Zakrocka (04:58)

że może warto będzie spróbować właśnie rozwiązać mój problem z myszką oraz z pisaniem na klawiaturze właśnie za pomocą tabletu graficznego. No i w sumie to było taką mocną próbą, ale zadziałało i okazało się, że komputery były już nawet na tamtym moment jakoś nawet fajnie przystosowane do tego, żeby obsługiwać cały system właśnie za pomocą tabletu graficznego.

 

A i po prostu przerzuciłam się na to i w tym momencie no swój komputer obsługuje tylko i wyłącznie w taki sposób, czyli tablet graficzny, który działa za myszkę oraz klawiatura ekranowa. I to są w sumie moje rozwiązania.

 

Piotr Zrolka (05:44)

A czy system ma znaczenie? Windows czy Mac? Mac

 

Julia Zakrocka (05:48)

O tak, dla mnie system ma znaczenie i to też jest tak, że jestem testerką obu. W swoim życiu działałam najpierw na Windowsie oraz Androidzie, a później przerzuciłam się na OSa i iOSa. Ze względu właśnie, chociażby na to, że te systemy są ze sobą połączone, więc ta dostępność jest dużo większa.

 

Z względu na to, że dla moich możliwości jednak Mac i ogólnie systemy Apple są lepiej przystosowane, po prostu ta kompatybilność z tymi sprzętami zewnętrznymi jest lepsza, no jednak też szybciej wychodzą z takimi innowacjami, mam wrażenie może, mam wrażenie przynajmniej, że oni gdzieś tam szybciej wychodzą z tymi innowacjami dostępnościowymi, które mi są potrzebne.

 

chociażby z iPadem i Apple Pencil, który działa, który jest, Apple Pencil jest dla mnie na przykład jest tak, tym rysikiem, który jest dla mnie stworzony idealnie ze względu na to, że nie ma żadnych, nie ma żadnych przerw praktycznie na górze, nie ma tych takich dziur i w ogóle ze względu na to, że ja to biorę do buzi, no to nie boję się, że ja po prostu ten sprzęt zepsuję, chociażby no przez to, że jest mokry, że go ściskam.

 

Piotr Zrolka (07:01)

Mhm.

 

Julia Zakrocka (07:11)

więc no gdzieś tam jednak ta budowa tego sprzętu i jego możliwości są dla mnie dużo łatwiejsze w obsłudze niż Android, chociaż no kusi mnie, żeby sprawdzić, kusi mnie, żeby sprawdzić jak to działa u nich teraz po latach i musiałabym sobie chyba wziąć na testy, ale no gdzieś tam jak widzę poznajomych, no to ja jednak ciężko by mi się chyba już było przedstawić na ten moment, kiedy mam całą.

 

Piotr Zrolka (07:27)

Mhm.

 

Julia Zakrocka (07:38)

Cały system, jeden, już ciężko by mi się było przedstawić na Samsungi, Microsofty.

 

Piotr Zrolka (07:42)

Czyli jak rozumiem, komputer, masz podłączony tablet, a jak to wygląda właśnie z urządzeniem mobilnym tak na co dzień, jeżeli chodzi o obsługę taką codzienną. Wyobraźmy, że dzwonię do Ciebie i nagle normalnie, zazwyczaj to jest tak, oszukamy naszego telefonu, gdzieś słyszy, a jak to u Ciebie wygląda z tym takim pierwszym touchpointem, ktoś do Ciebie dzwoni.

 

Julia Zakrocka (08:06)

Ja w sumie używam telefonu na różne sposoby. Korzystam w zależności od tego, w jakiej jestem sytuacji, gdzie ten telefon leży, albo w jakim miejscu jestem, to zmieniam korzystanie z niego. Głównie moją najbardziej komfortową możliwością używania telefonu, to jest obsługiwanie go językiem.

 

A tak, tego też chyba o mnie nie wiedziałeś. Tak, normalnie obsługuję i piszę na telefonie z klawiaturą, z telefonu, językiem i wtedy jest to dla mnie najszybsza forma. No ale ten telefon musi być gdzieś tam położony w taki sposób, żebym ja po prostu mogła do niego docięgnąć, mogła się do niego skylić.

 

Piotr Zrolka (08:49)

Mhm.

 

Julia Zakrocka (09:00)

A więc w momencie, w którym nie mogę i trzymam go w rękach, bo na przykład jestem na wózku, jestem w miejscu publicznym, bo nie mogę sobie podnieść telefonu rękami do buzi, to po prostu korzystam z niego właśnie rękami i wtedy na przykład często korzystam z przerzucania klawiatury, zmniejszania jej na jakby jedną stronę ekranu oraz tego, że w iPhone’ach można po prostu obniżyć ekran, ponieważ mi jest ciężko złapać górną część ekranu.

 

Piotr Zrolka (09:25)

Mhm.

 

Julia Zakrocka (09:29)

a więc właśnie obniżam ten ekran do połowy, żeby gdzieś tam móc na przykład aplikacje wyżej albo jakieś przyciski wyżej złapać. I na przykład w takich sytuacjach, kiedy nie jestem w stanie za pomocą tego dotyku albo właśnie buzi skorzystać, no to Siri i też voice control to moje wtedy najlepsi przyjaciele i ja gdzieś mam to po prostu w takim łatwym sposobie do włączenia, mam to włączone w taki sposób.

 

że mogę to za każdą razem połączyć, wyłączyć i to też u mnie działa. To w ogóle działa super, na przykład dla mnie do robienia zdjęć. Mogę ustawić telefon i po prostu za pomocą na przykład Siri albo właśnie voice control po prostu zrobić zdjęcie nie musząc gdzieś tam męczyć się, żeby dotknąć tego telefonu. Także bardzo, bardzo polecam pod tym kątem tego.

 

Piotr Zrolka (10:01)

Mhm.

 

Piotr Zrolka (10:26)

Dzięki. Super. Właściwie fantastycznie. Nie wiedziałem, to znaczy to jest fantastyczne, że właśnie łączysz te różne technologie i to jest też ważne z punktu widzenia tworzenia produktów dostępnych, że właśnie nie zawsze mamy ten jeden lejek, o ktoś korzysta tylko z VoiceContour i Siri. To tak naprawdę, no, włączasz wiele zmysłów do tego, żeby wykorzystywać tą technologię, która została stworzona.

 

dla wszystkich. Julia, jesteś osobą jeżdżącą na wózku, jakie stereotypy dotyczące osób poruszających się na wózku najbardziej Cię denerwują i irytują na co dzień?

 

Julia Zakrocka (11:12)

Mam taki stereotyp, który w tym momencie chyba denerwuje mnie najbardziej, to to, że albo jesteśmy uważani trochę za aniołów i bohaterów, albo za osoby, które są takie bardzo biedne i pokrzywdzone przez życie i nie ma nic pomiędzy. Czyli taki albo jesteśmy czarni, znaczy czarny, w cudzysłowie, albo czarne, albo białe.

 

Piotr Zrolka (11:26)

Mhm.

 

Piotr Zrolka (11:31)

Mhm.

 

Piotr Zrolka (11:35)

Mhm.

 

Julia Zakrocka (11:38)

Nie to denerwuje, ponieważ ja uważam, że osoby z niepełnosprawnościami podejmują tak samo różne decyzje jak inni ludzie w ciągu życia. I nie zawsze te decyzje są na przykład super odpowiedzialne albo bohaterskie. Równie osoby z niepełnosprawnościami nie zawsze są uczciwe, nie zawsze są dobre, czasami są chytre.

 

Piotr Zrolka (12:02)

Mhm.

 

Julia Zakrocka (12:06)

I to jest, tak samo na przykład, popadają różną uzależnienią, więc to jest tak, że… To nie jest tak, że jesteśmy wolni od tych rzeczy, nie jesteśmy wolni od tych takich rzeczy, które są uznawane za jakieś tam niemoralne albo złe w społeczeństwie, więc nie jesteśmy albo dobrze, albo źli, albo dobrze, albo biedni.

 

albo bohaterstwa, albo właśnie życie nas pokrzywdziło, ponieważ nasze życie też nie jest czarno-białe. I wydaje mi się, że nie da się osób z niepełnosprawnościami gdzieś tam, nie powinno się przynajmniej ich w takich kategoriach szufladkować. I mnie na przykład właśnie takie szufladkowanie gdzieś tam, zwłaszcza na mieście, w jakiś sposób razi po…

 

Piotr Zrolka (12:42)

Hmm.

 

Piotr Zrolka (12:50)

Mhm.

 

Julia Zakrocka (13:00)

Taka główna reakcja ludzi to np. jak dzieci się pytają rodziców, np. dlaczego pani jeździ na wózku albo że pani ma niepełna sprawność, to np. reakcja rodziców to jest no pani jest biedna, że pani biedna na wózku.

 

Piotr Zrolka (13:11)

Hmm.

 

Piotr Zrolka (13:19)

Mhm.

 

Julia Zakrocka (13:21)

albo patrz jak sobie świetnie radzi, jaka super w ogóle pokonuje tyle, tyle gdzieś tam trudności w swoim życiu, a i tak gdzieś tam jest w miejscu publicznym. No nie no.

 

Piotr Zrolka (13:35)

Nie, to znaczy ja się też z tobą zgodzę, bo to jest troszeczkę takie smutne, ale to też chyba wynika z tego, jak zostaliśmy wychowani, bo jednak ta styczność z osobami z niepełną sprawnością mogła być większa, mniejsza, ale rzeczywiście musimy przełamywać te lody i pokazywać tak naprawdę, że my wszyscy jesteśmy ludźmi

 

Julia Zakrocka (13:46)

Tak.

 

Piotr Zrolka (14:05)

i osoby z niepełnosprawnością żyją wokół nas i są pełnoprawnymi obywatelami każdego kraju. Ja może trochę odwrócę też to pytanie i co chciałabyś, aby więcej osób wiedziało o życiu osób na wózku a. elektrycznym albo aktywnym?

 

Julia Zakrocka (14:13)

Tak.

 

Julia Zakrocka (14:27)

Na wózku elektrycznym. Chyba to, co tak zauważam, że ja umiem się z tym wózkiem poruszać dokładnie w taki sam sposób, jak ludzie potrafią chodzić. I naprawdę, no, gdzieś tam nie trzeba się mnie bać, jak się stoję obok mnie. To jest pierwsza rzecz, która jest w sumie dość smutna, bo ludzie reagują takim strachem trochę, żeby mi nie przeszkodzić.

 

Piotr Zrolka (14:46)

Mhm.

 

Piotr Zrolka (14:57)

Mhm.

 

Julia Zakrocka (14:57)

ale też takim, że oboże wózek jest pewnie ciężki, co jak przyjedze mi po nogach. No i naprawdę prawdopodobieństwo, że ja przyjadę komuś po nogach jest niewielkie. I gdzieś tam prędzej zrobię sobie krzywdę niż komuś, kogo nie znam. Więc spokojnie, nie trzeba się mnie bać.

 

Piotr Zrolka (15:09)

Mhm.

 

Julia Zakrocka (15:24)

takie rozsuwanie się bardzo ostentacyjne w miejscach, np. w tramwajach jak wchodzę albo przechodzę. No jest to widoczne po prostu, z mojej perspektywy ja to gdzieś tam widzę.

 

Piotr Zrolka (16:14)

Parafrazując, czy by Jula chciała byś żeby być taktowane jak każdy inny?

 

Julia Zakrocka (16:16)

Dziekuję.

 

Julia Zakrocka (16:24)

Jak zrobię coś złego to zrobiłam coś złego, a jak zrobię coś fajnego to chciałabym, żeby to było w taki sam sposób celebrowane, jak każdej innej osoby, że osiągnąłam sukces, a nie że osiągnąłam sukces, mimo tego, że jestem osobą z niepełnosprawnością.

 

Piotr Zrolka (16:46)

Dziękuję Ci za to zdanie i całkowicie się pod nim podpisuję. Na zakończenie Julia, jakie jest Twoje marzenie, które chciałabyś zrealizować?

 

Julia Zakrocka (16:51)

hehe

 

Julia Zakrocka (16:57)

Myślę, że taki… ja trochę bardziej marzenia traktuję w kategorii celów, to jest to zrealizowania i w tym momencie gdzieś tam takim moim celem jest stworzenie przestrzeni ułatwiającej podróżowanie i zwiedzanie miejsc dla mnie, dla osób z niepełnosprawnościami. No i właśnie chciałabym stworzyć taką przestrzeń, w której…

 

Nie boję się na przykład polecieć na drugi koniec, na drugi koniec gdzieś tam świata. Jest to fajnie dostosowane i nie będę się bała, że mój wózek na przykład zostanie zepsuty w liniach lotniczych, bo to jest bardzo, bardzo duży temat ostatnimi czasy. Ze względu na to, że statek jest taka, że w ciągu jednego dnia jakieś około 30 sprzętów medycznych jest psute przez linie lotnicze.

 

No i też, że ja po prostu gdzieś tam w tych nowych miejscach będę mogła pójść, zjeść, zwiedzić jakieś fajne przestrzenie. No i dlatego też chociażby właśnie tworzymy Unbounded Way, żeby to trochę na razie naszej przestrzeni móc zoptymalizować.

 

Piotr Zrolka (18:20)

I z całego serca życzę Ci, żeby te cele możenia zostały spełnione, a nie lotnicze spowodowały, żeby tego sprzętu było jak najmniej niszczone na co dzień. Dziękuję Ci, Julia. Naszym gościem była Julia Zakrocka, projektantka współtwórczyni Embodied Way. Bardzo Ci dziękuję. Cześć, dobranoc, do zobaczenia.

 

Julia Zakrocka (18:36)

Dziękuję.

 

Julia Zakrocka (18:43)

Dziękuję.